Foran

Vyvarujte se nevolnosti po jídle

Určitě máte svá oblíbená jídla, která si dáváte v restauracích. Jakým nápojem své oblíbené jídlo zapíjíte? Víte, že veškerý požitek z milovaného pokrmu můžete pokazit zapíjením, např. nevhodného vína? Může následovat pocit těžkého kamene v žaludku, či ještě horší obtíže zažívacího traktu!

dva druhy vína

Dejte si třeba sladké jídlo a k němu suché víno. Raději nepomyslet na to, co Vás může čekat! Rozhodně myslete na to, že k lehkým jídlům patří jedině lehčí typ vína. U sladkých jídel zachovejte víno sladší. Dále zachovejte pravidlo, že k bílému maso jedině bílé víno. A naopak k červenému masu zase červené. Červené víno se určitě nehodí k plodům moře. Vzniká nahořklá chuť.

Možná máte přirozené nadání k tomu, že se Vám k jídlu nehodí to či ono víno, aniž byste znali obecná pravidla. Pak zcela jistě předejdete zmiňovanému těžkému žaludku s ostatními nepříjemnými událostmi zažívacího traktu. Takový dar přirozeného výběru nemá každý. Toho si važte!

pizza s vínem

Když s vínem vaříte

Pravidla zacházení s bílým, nebo červeným vínem při vaření jsou také daná. Rozhodně při obědě nalévejte víno, které jste již dávali do jídla. Nekombinujte jej s jiným. Ale to zřejmě víte sami nejlépe.

Budete-li kombinovat při vaření víno s vajíčky, octovou zálivkou, nebo dokonce se zavařeninou, můžete se dočkat nelibé chuti a následných zažívacích potíží. S vínem experimentujte, ale ne hned naostro. Nejprve si vyzkoušejte, kam, kolik a kdy víno při vaření použijete. V každém případě patří víno k exkluzivním ingrediencím při vaření.

Budete-li připravovat slavnostní tabuli u příležitosti, např. kulatého výročí sňatku svých rodičů, určitě si udělejte čas pro výběr vín k jednotlivým chodům hostiny. Předkrm, polévka, hlavní chod, dezert a následná studená kuchyně se sýry potřebují charakteristické víno, abyste dovršila dokonalou chuť celého menu!