Foran

Rozkvět bylinkových zahrádek

S příklonem mnoha lidí k ekologii a bioproduktům stoupá také zájem o bylinky, jejich účinky a pěstování. Pokud máte kousek půdy nebo balkón, kam rozmístíte truhlíky a květináče, patří pěstování bylinek k jednoduchým možnostem, jak udělat něco pro sebe a své zdraví. Vždyť bylinkám stačí jen obyčejná i na živiny chudší půda a menší zálivka.
orosená bylinka
S minimem práce se můžeme těšit pohledem na krásné a voňavé rostliny. Využití bylinek má řadu možností. Léčivé účinky pocítíme při pití čaje, koupeli nebo si zkusíme připravit vlastní domácí bylinkové tinktury, sirupy, olejíčky a masti. Zručné hospodyňky si našijí voňavé pytlíčky pod polštář nebo do skříně proti molům. A všichni, kdo rádi vaří, neodolají a dochutí jimi nějaký pokrm, protože není nad čerstvou bylinku v domácím jídle.

Staří známí

K nejrozšířenějším bylinkám patří pažitka bohatá na vitamín C nebo libeček, který při vaření výborně dochutí brambory. K Čechy oblíbené italské kuchyni patří neodmyslitelně dobromysl, neboli oregano, které můžeme snadno najít i volně rostoucí na lukách. Když mluvím o Itálii, na těstoviny a pizzu si doma vypěstujete vlastní bazalku. Nesmím ale zapomenout ani na šalvěj, meduňku nebo rozmarýn.
sýr se zeleninou
Možná byste byli překvapení, v kolika variantách můžete i staré známé bylinky najít. Dobrými příklady jsou tymián a máta. U tymiánu si vybírejte podle toho, k čemu ho budete pěstovat. Pokud hledáte léčivé účinky, zvolte tymián obecný, který pomáhá při poruchách trávicího ústrojí. Jestli hledáte bylinku do gastronomie, zkuste citrónový nebo úzkolistý, které se hodí k masu i zelenině. S mátou je to ještě složitější. Tradičně se u nás pěstovala máta peprná jako léčivka. Ale pozor s mátou peprnou to nepřehánějte. Její účinky jsou až příliš silné a při dlouhodobém používání do čajů nebo nápojů by vám spíše uškodila. Zkuste její další odrůdy, jako jsou máta citrónová, pomerančová, malinová, nebo čokoládová. Jsou skvělé do čajů i k ochucení pokrmů.

Hity sezóny

K hitům posledních let patří již zmiňované „máty s příchutí“, ale i nové a většinou dovezené bylinky. Třeba s Asie pocházející ženšen pětilistý, který můžete vysadit do záhonu jako půdokryvnou rostlinu nebo do truhlíku na balkón jako převislou květinu. Tomu, kdo si z něj pravidelně vaří čaj, prý přináší nesmrtelnost. Chcete-li omezit slazení cukrem, nebo jste diabetik, zasaďte si stévii sladkou.
bylinky v čaji
K staronovým bylinkám patří třeba rýmovník. Babičky ho mívaly doma na oknech. Jednak odháněl obtížný hmyz a zároveň pomáhal při rýmě a nachlazení. Podobně se znovu objevuje izop lékařský, který se hodí v kulinářství k přípravě masových pokrmů.