Foran

Nuda nepatří do života. Vyžeňte ji

Kdo by neznal chvíle, kdy se námdo ničeho nechce. Chybí odhodlání ale kolikrát i vhodná aktivita. Nebo naše plány zkazí počasí. Jsou to situace, kdy se začneme nudit. V tu chvíli si nedokážeme nic duchaplného vymyslet.  A dokud se nějak neodreagujeme, se tento postoj nezmění. Pustit si televizi je sice celkem příjemná zábava, ale je to také pěkný žrout času. Mnohdy na pořad v televizi koukáme bezmyšlenkovitě a ani nevíme, co vlastně dávají.

Pokud nemáme nudu rádi a udělali bychom vše pro to, aby zmizela, jen nevíme jak, je dobré si oprášit některé druhy zábavy, které neděláme tak často. Přesto nám dopřeji vše, co v danou chvíli potřebujeme.

1)      Jsme-li unavení a nemáme na velkou aktivitu síly, lepší než televize zapůsobí na naší nervovou soustavu hudba. Pusťte si svoje oblíbené CD, nebo skladby, které máte například v telefonu. Lepší je si ji pustit nahlas, místo sluchátek. Nemáte-li takovou možnost, nevadí, poslouží dobře i sluchátka. Hudba dopřeje uvolnění Vašim smyslům a spustí fázi představivosti. Je to činnost, kterou se běžně nezabýváme, a proto mozek začne samovolně relaxovat. Navíc za poslechu hudby jde i práce o dost lépe. Proto se může dostavit chuť se do něčeho pustit.

2)      Pokud tak unavení nejste, trochu si zasportujte. Nemusíte podávat velké výkony. Dovoluje-li to počasí, vyrazte běhat, nebo se projet na kole. Stačí pouhá změna prostředí a už se budete cítit mnohem lépe. Navíc pohyb navozuje pocit spokojenosti a také prospívá člověku jako celek. Je-li venku ošklivo, zajděte do bazénu, nebo do posilovny. Nebojte se i sami, pokud nemáte zrovna parťáka po ruce. Dokážete-li to, nejen, že Vaše tělo Vám poděkuje, ale stoupne i Vaše sebevědomí a zjistíte, že to není tak zlé. 

3)      Využijte kulturní akce v okolí jako je kino, divadlo, nebokoncert. Vyberete-li si dobře, začnete se těšit, tím Vám čas uteče rychleji. Navíc společenské akce vyžadují jistou přípravu, obzvlášť u ženského pohlaví.

4)      Nudí-li se Vás více, oprašte společenské hry. Nejen, že se zaměstnáte, ale můžete si užít legraci a zpříjemnit si společné chvíle. Nevolte zbytečně dlouhé hry. Ty raději nechte na domluvě. Nebo buďte připravení takovou hru ukončit dříve, než se doopravdy dohraje. Stejně dobře fungují i kvízové nebo postřehové hry.

5)      Uvařte si něco dobrého. Zamyslete se nad tím, na co máte chuť a udělejte si příjemný oběd, večeři, nebo i snídani. Jídlo dělá den.

6)      Nebojte si zalézt do soukromí s knihou, nebo i s filmem, který už dlouho chcete vidět. Při správném soustředění taková zábava nejen že zabere čas, ale navíc ho i zpříjemní.

Nezapomeňte, že každý z nás si pod slovem zábava představí něco jiného. Proto pokud víte o něčem, co Vás zaručeně baví, jděte do toho. Hlavní chybou bývá, že sháníme někoho, kdo by nám měl naší nudu pomoci zahnat. Pokud nikoho zrovna v tu chvíli neseženeme, tak můžeme propadnout pocitu samoty. Člověk by se měl umět zaměstnat sám. Není ničí povinností nám s tím pomáhat. Hlavní je udělat první krok.