Odkládání na neurčito
Posouvání všeho je pro mnohé lidi největším kamenem úrazu. Ano, někdy toho máme hodně, ale ve většině případů se jedná o chorobné odkládání věcí. Je tedy důležité si uvědomit, zda plýtváním nenazýváme jen vyhýbání se našim povinnostem. Pokud jsou nějaké záležitosti, které můžeme vyřešit hned, neodkládejme je. Budou hotové a my tak neztratíme čas tím, že na ně budeme neustále myslet.
Nepořádnost
Některé úlohy si vyžadují jen věcné a přesné vypracování. Pokud bychom se s nimi tedy příliš zdržovali, nemělo by to cenu. Jako příklad si uveďme odeslání nějaké platby. Otevřete si webovou stránku s vaší bankou a chystáte se peníze odeslat. Do toho vám někdo volá, aby potvrdil čtvrteční schůzku. Vy otevíráte diář, listujete na příslušný den a zároveň klikáte na položku odeslat platbu. Peníze se odeslaly, vy jste však nezkontrolovali patřičné údaje. Později si všimnete, že jste nenapsali variabilní symbol. Musíte zavolat do banky a situaci vyřešit. Buďte více důslední.
Touha po dokonalosti
Perfekcionista nikdy neodevzdá svůj úkol, aniž by nebyl dokonalý. To je bohužel ale problém. Je to právě ona touha po skvělém bezchybném výsledku, která nám drahocenné minuty a hodiny ubírá. Někdy se situace může dokonce vyvrbit i tak, že u jednoho úkolu zůstaneme příliš dlouhou dobu a na plnění těch ostatních už nám nezbyde čas.
Tip na závěr
Udělejte si to do list. V překladu se jedná o jednoduchý výčet věcí, které je nutno udělat. Bodově si vypište to podstatné. Není však třeba psát si takové věci jako nakoupit nebo ustlat postel. Jednotlivé body by se měly týkat jen opravdu podstatných věcí. Těch, na kterých záleží a přes které nejde vlak. Může to být například zaplatit splátku, zařídit občerstvení na oslavu, vyzvednout dort nebo pouhé poslat email. Pokud danou věc splníte, odškrtněte ji jako splněnou. Tento bodový výčet vás tak bude dokonce i motivovat. Vše budete mít pěkně přehledně napsané a nemusíte stále myslet na to, co je třeba ještě udělat a zařídit.