Zahradní bazény mívají různé rozměry i tvary. Ty nadzemní jsou nejčastěji válcové, případně s čtvercovým půdorysem, ovšem s těmi zapuštěnými lze kouzlit a vytvářet mnohem širší tvarové možnosti. Jakmile se totiž nádrž zapouští pod úroveň země, hydrostatický tlak vody napomáhá udržet rovnováhu mezi tlakem okolní zeminy, a tím pádem si můžeme dovolit mít doma třeba elipsu, vlnovku či parabolickou křivku. Poměrně často se tu objevují oválné bazény, zhotovit tvar skeletu není obtížné a ovál navíc velmi dobře působí na psychiku. Čím je oválný bazén typický, a proč dát přednost právě tomuto řešení?
Vzhled – začneme-li tím, co nás upoutá na první pohled, a sice elegantní vzhled, nemůžeme si odpustit poznámku, že pohled na bazénový ovál na travnaté ploše působí tak, jako by tu byl odjakživa. Není to ona pomyslná „pěst na oko“, kterou byste tu strpěli jen proto, že tu chcete pravidelně relaxovat. Oválné a kruhové bazény se hodí zpravidla všude, do rovného i členitého terénu, s okrasnými dřevinami či skalničkami v pozadí.
Energie – Jakmile vstoupíte do bazénu, pocítíte příjemnou změnu ve zlepšení šíření energie vodní masy, a zároveň podporu proudění energie z vaší aury, anebo z aury jiných osob, co jsou tu s vámi. Již delší dobu je známo, že blokády energií v obytném prostoru způsobují psychické, psychosomatické a někdy i tělesné obtíže, což je bohužel i případ pravoúhlých stěn. Naopak ideální jsou různá zaoblení nebo tupé úhly, tam se budete cítit lépe. A v oválném bazénu se vám bude i lépe plavat a provozovat další relaxační činnosti, nebudete se tu cítit sevření a stísnění.
Lodní modely – kdo se odhodlá pouštět lodní modely na hladině bazénu, který bude mít obdélníkový tvar, musí počítat s tím, že se může plavidlo zarazit o pravoúhlý roh. U oválu se nemá kde zarazit a bude vám kroužit podél vnější bazénové stěny tak dlouho, jak si přejete.