Foran

Stévie: přírodní sladidlo bez kalorií

Výhody stévie

Stévie je díky svým vlastnostem vhodná při hubnutí, ale také k užívání pro lidi, kteří chtějí věnovat pozornost svému zdraví.

Jde o vytrvalou rostlinu pocházející z jižní Ameriky a její celé jméno je Stevia Rebaudiana. Je to rostlina s oválnými protilehlými listy s četnými malými květy. Domorodci si s touto rostlinou už před staletími sladili tradiční jihoamerický nápoj yerba maté.

stevia

Stévie obsahuje sacharidy, vlákninu, vitamín A a C a minerální látky železo, zinek, draslík, fosfor. Má mnohem větší sladivost než cukr. Díky nulovým kaloriím se doporučuje toto sladidlo lidem s nadváhou a lidem, kteří drží diety. Navíc obsahuje velice užitečné flavonoidy. To jsou velice účinné antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály. Ty působí na buněčnou membránu a způsobují stárnutí buněk.

Jednou z neocenitelných výhod je i použití pro lidi s cukrovkou, protože rostlina nemá vliv na glykemické hodnoty. Podle některých studií dokonce snižuje hladinu cukru v krvi. Je to díky steviosidu obsaženému v listech.

Stévie má také antibakteriální účinky, díky nimž je dobrým prostředkem v boji proti kožním problémům včetně dermatitidy, akné a ekzému. Tyto vlastnosti už využívá kosmetický průmysl k výrobě produktů k péči o pleť.

Rostlina také podporuje trávení, může se použít jako projímadlo a pomáhá snižovat kyselost žaludku.

Jak použít stévii

Listy stévie Naklíčeno se usuší a rozdrtí na prášek. Tím se potom snadno sladí nápoje, sirupy, džemy, sladká jídla nebo pečivo. Jednou z vlastností stévie je odolnost vůči vysokým teplotám. Tak ji lze bez omezení použít v kuchyni. Chuť stévie trochu připomíná lékořici, a proto je třeba si na ni zvyknout.

stevia3

Rady pro pěstování

Stévii si můžete vypěstovat i doma. Jde ale o rostlinu, která potřebuje teplo. Pokud se rozhodnete nekupovat sazenici a pěstovat ze semínek, tak se připravte na malá a špatně klíčivá semínka. S trochou štěstí a péče se vám část semen ujme. Poté, co rostlina zesílí, potřebuje větší květináč a dostatek tepla, a hlavně hodně slunné místo. Pokud máte skleník, koncem jara můžete stévii až do začátku podzimu nechat ve skleníku.